Monday, October 4, 2010

Day 34- First Month- Let's Review

I am more than a month into my little experiment of trying to make more healthy food choices.  So far I have bought farm-fresh eggs.  Given up Fast Food (yes, I have had Wendy's once and Burger King once for breakfast- it was not very tasty.)  I shopped at Whole Foods (really expensive) and Trader Joe's (more fun). I avoided high-fructose corn syrup- although this is a work in process. I gave up Diet Coke and my headaches subsided- but I still crave a cold icy glass often. I weighed in every Tuesday and I have not seen the scale move much.  I started The Biggest Loser 30-Day Jumpstart (but I have not been very consistent.)  I picked apples, shopped at local farms, and ate grass-fed beef.  Someone asked me if I felt loads better and truthfully I don't feel any different.  Maybe because I have not been completely consistent. And maybe because this is still a process.  I do know my cholesterol levels have come down (I have also been taking a fish oil supplement.)  For the next month of the journey, I want to focus on being more consistent with exercise and looking at incorporating more of the Food Rules.  I'm also planning a give-away contest coming up soon.

One thing that has been difficult is the cost of buying "better" food. Other than produce being rather inexpensive during the summer months, other healthy foods are quite a bit more expensive.  And it is so much more time-consuming to cook from scratch!  It's way easier to get carry-out or make Hamburger Helper (which is so gross in my opinion).  But it takes a lot of time and effort and planning to cook healthy meals.  (OK end of whining.)

Leave a comment to let me know how you are doing- I would like to hear from you!


  1. Jan~ Keep it up!It's worth it!!I've always loved to cook from scratch and yes, it does take more time than take out, but keep in mind what you are gaining! What things are you finding that are costing you more money when buying groceries? I need to keep a better eye on the money spent on that as well. I haven't noticed too much difference yet. One thing I did buy was pure maple syrup for pancakes, etc and it was double the cost of regular syrup BUT it is So sweet that I use such a small amount. It's actually lasting much longer than reg syrup does. In my own REAL food journey, I've noticed feeling "clearer" and more alert-if that makes sense. I've also noticed that I'm much more aware of the actual taste of food. Hang in there!!

  2. Thanks for the honest post. I blogged about the cost of healthy food a while back and you may find it interesting:

    The short story is that our family does pay more for great food but we have no regrets.